„Zeszyty Poetyckie” w leksykonie |
Nakładem Wydawnictwa Naukowego „Śląsk” ukazał się leksykon „Pisma kulturalne w Polsce po 1989 roku” (recenzenci prof. zw. dr hab. Marian Kisiel, prof. zw. dr hab. Włodzimierz Wójcik i prof. zw. dr hab. Andrzej Zawada) pod redakcją Jacka Gałuszki, Grażyny Maroszczuk i Agnieszki Nęckiej. Autorem hasła o „Zeszytach Poetyckich” (s. 344-347) jest Miłosz Piotrowiak, pracownik naukowy Zakładu Literatury Współczesnej (Instytut Nauk o Literaturze Polskiej) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Leksykon zawiera omówienie najważniejszych pism kulturalnych ostatniego dwudziestolecia, ponad 150 haseł i 2500 nazwisk.
Opracowanie zatytułowane Pisma kulturalne w Polsce po 1989 roku uważam za wydawnictwo bardzo potrzebne. Mapa czasopism kulturalno-literackich ostatniego dwudziestolecia dotąd nie istniała, a wiedza z tego zakresu jest niezbędna studentów filologii, nauczycielom, bibliotekarzom, uczniom szkół średnich, publiczności zainteresowanej współczesnością literacka i współczesnym życiem literackim. Cenne są zarówno hasła opisowe, z jakich zbudowany został leksykon, jak też zawarte w tomie informacje bibliograficzne.
prof. zw. dr hab. Andrzej Zawada
Prezentowany tu tom jest pierwszą w Polsce, zakrojoną na tak dużą skalę publikacją poświęconą czasopiśmiennictwu polskiemu wychodzącemu po 1989 roku. To wspólne przedsięwzięcie przeszło pięćdziesięciu osób, wśród których znaleźli się cenieni na arenie ogólnopolskiej redaktorzy pism, znakomici krytycy, literaturoznawcy, teatrolodzy i filmoznawcy związani z różnymi środowiskami, instytucjami i uczelniami wyższymi. Poszczególne hasła przybliżą genezy opisywanych pism, ich historię, profile, parametry „techniczne”, zasięg oddziaływania i zawartość poszczególnych numerów. Dzięki temu są, jak dotąd, jedynym tak wnikliwym i szczegółowym, poprzedzonym solidną kwerendą „katalogiem” ponad stu pięćdziesięciu tytułów wychodzących po 1989 roku.
prof. zw. dr hab. Włodzimierz Wójcik
Oglądowi poddano pisma o zasięgu centralnym, regionalnym i środowiskowym; opisano tytuły, które mają długoletnią tradycję, sięgającą kilkudziesięciu lat (np. „Dialog”, „Pamiętnik Literacki”, „Teatr”, „Twórczość”), a także te, o których wiemy bardzo niewiele lub nic zgoła – pisma efemerydy, które wychodziły krótko i dystrybuowane były w wąskim gronie (np. „bulion” czy „Strych Kulturalny”).
prof. zw. dr hab. Marian Kisiel |