Nagroda im. Andrzeja Krzyckiego |
Nagroda im. Andrzeja Krzyckiego stanowi jedną z najmłodszych nagród literackich w powojennej historii Gniezna i przyznawana jest przez środowisko literackie „Zeszytów Poetyckich". Jej pomysłodawcą jest Dawid Jung, natomiast nad merytorycznym wyborem przewodniczącego czuwa jeden z członków kapituły, Krzysztof Szymoniak, wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Od 2010 roku nagroda przyznawana jest w ramach Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Krzyckiego na Debiutancką Książkę Poetycką. Za jej patrona pomysłodawca nagrody wybrał poetę - arcybiskupa gnieźnieńskiego Andrzeja Krzyckiego (1482-1537), który był również sekretarzem królowej Bony. Obecnie Krzyckiego uważa się za jednego z najwybitniejszych humanistów renesansu. W katedrze gnieźnieńskiej, gdzie poetę pochowano, znajduje się jego marmurowy nagrobek z 1583 roku dłuta włoskiego rzeźbiarza Jana Marii Padovana.
Nagroda im. Andrzeja Krzyckiego ma dawać młodym poetom przed debiutem książkowym szansę zaistnienia w środowisku literackim oraz szansę publikacji najlepszego w danym roku tomu poezji. Nagrodzony zbiór wierszy wyłania w ramach konkursu profesjonalne jury. Co roku przewodniczącym jury będzie inna osoba.
W 2010 roku kapituła w składzie Krzysztof Kuczkowski (redaktor naczelny „Toposu") - przewodniczący, Krzysztof Szymoniak (UAM), Dariusz Dziurzyński (UW), Marcin Orliński (poeta i krytyk literacki) oraz Dawid Jung (redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich") zdecydowała przyznać Nagrodę im. Andrzeja Krzyckiego Agnieszce Gałązce, natomiast wyróżnienie otrzymali Jakub Sajkowski i Joanna Dziwak, którzy zadebiutują w serii „Biblioteka Debiutów" przy „Zeszytach Poetyckich".
Fundatorem druku tomu poetyckiego Agnieszki Gałązki zostało Wydawnictwo „Gaudentinum". W edycji 2010 honorarium dla przewodniczącego jury ufundował Urząd Miasta Gniezna, pozostali członkowie kapituły pracowali pro bono. Wręczenie nagrody nastąpiło podczas uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „TOPOS”, OFF_PRESS (Londyn), Polska.pl |