Wieczór autorski z prof. Katarzyną Citko |
Klub Humanistów przy Instytucie Filologii Polskiej i Stowarzyszenie Schola Humana zapraszają na spotkanie z autorką tomu poetyckiego Post tenebras lux (2014), filmoznawczynią, wykładowcą akademickim na UwB - prof. Katarzyną Citko.
6 czerwca 2014 o godzinie 18.00 w auli Wydziału Filologicznego. Uniwersytet w Białymstoku
pl. Uniwersytecki 1
Wstęp wolny
Katarzyna Citko - profesor Uniwersytetu w Białymstoku badająca historię i teorię filmu, antropologię kultury, estetyki, autorka książki Filmowy świat Pedra Almodóvara. Uniwersum emocji (2009) oraz ponad 40 artykułów naukowych (w 2007 roku uzyskała stypendium Becas-MAE hiszpańskiego MSZ).
O najnowszej książce Katarzyny Citko wypowiada się prof. Adam Regiewicz:
„«Światło w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła» – tym jednym zdaniem z Prologu w Ewangelii św. Jana można by podsumować tomik poetycki Post tenebras Lux Katarzyny Citko, który zarówno w swej wymowie, jak i sposobie wyrazu jest dość niezwykłym wydarzeniem na scenie poetyckiej. (…) Post tenebras Lux jest niewątpliwie przykładem dobrze napisanej twórczości religijnej (choć mam świadomość, że poprzez szereg amatorskich, często dewocyjnych i źle napisanych tekstów o podobnej tematyce takie sklasyfikowanie tomiku autorki może być dla niej krzywdzące), sięgającej do najlepszych tradycji tego gatunku (Anny Kamieńskiej, ks. Janusza Pasierba i innych); nie chodzi tu jednak ani o poezję pobożnościową czy dewocyjną, ani o metafizyczne refleksje nad istotą życia ludzkiego ocierające się o teologię, lecz o rozpisane w słowach poetyckich doświadczenie Boga żywego. Autorce bliska jest myśl proroka Izajasza, który porównując Słowo do deszczu pisze, iż «nie wraca [ono] do mnie puste, lecz wykonuje moją wolę i spełnia pomyślnie to, z czym je wysłałem» (Iz 55,11). Przekonanie, że Bóg towarzyszy codzienności człowieka, gdziekolwiek by ten się znalazł, że nie jest On daleki od ludzkich spraw: śmierci, zmagania, zwątpienia, cierpienia – tak bliskie doświadczeniu narodu Izraela, poetka wyraża licznymi odwołaniami tak do wydarzeń z historii zbawienia, figur biblijnych jak form modlitewnych – szczególnie psalmów. (…) Czytając Post tenebras Lux trudno uciec przed wrażeniem, że oto mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko z poezją, że to raczej katechezy Kościoła żywego, przygotowujące do odkrywania tajemnicy chrztu ubrane w metafory, posługujące alegoriami, plastycznie i zmysłowo przedstawionymi sytuacjami. Ta historia zbawienia rozpisana na głosy figur i wydarzeń biblijnych staje przed czytelnikiem z bardzo konkretnym zadaniem, aby zderzyć go z jego własną egzystencją i zapytać: a jaki jest sens Twojego życia?” |