Pavel Řezníčki i Norbert Holub w Instytucie Mikołowskim |
INSTYTUT MIKOŁOWSKI
zaprasza na spotkanie z poetami czeskimi:
Pavlem Řezníčkiem i Norbertem Holubem
prowadzenie: Honza Faber
9.07.2010
godz. 18.00
Instytut Mikołowski, ul. Jana Pawła II 8/ 5, Mikołów, www.instytutmikolowski.pl
Pavel Řezníček (1942) – surrealista czeski, prozaik, poeta, tłumacz. Debiutował w 1965 r. własnym show Surrealistycznym „Ogonem dziabła jest rower“, w którym przedstawił teksty Dali’ego, Bretona i Tzary. Do 1989 r. jego teksty pojawiały się tylko poza obiegiem oficjalnym lub za granicą (Paryż, Rzym). Swoją poezje pisze w intencjach czystego surrealizmu – wzoruje się na surrealizmie francuskim, jego wiersze są jednak w odróżnieniu od odmiany francuskiej apokaliptyczne, antyideologiczne, plebejskie, są – jak napisał Milan Kundera we wstępie do powieści Řezníczka pt.„Sufit“ – surrealizmem z baru mlecznego. Wydał m.in. tomiki Krater Resnik i inne wiersze (1990), Kakodemoniczna szczotka (2006), Maszyna na piekło – wybór z lat 1966-2007 (2007), prozy Sufit (Paryż, 1983) Alexander w tramwaju (1994), Fryzjer i buty (1997) oraz serię książek poświęconych artystycznej bohemie bernienskiej. Jego teksty zostały przetłumaczone m.in. na francuski, włoski, angielski, rumuński i polski. Mieszka w Pradze.
Echo
Słowik łamie skrzypce Depcze po nich Smaruje je popiołem Skrzydłami rozciera go po boczkach
Skrzydła jak nożyce Wszystko odbija się Głośno w skalach Ale słowik gotowany z marchewką Wciąż jest lepszy Od ojcobójstwa
Norbert Holub (1966) – poeta, tłumacz, publicysta, lekarz. Wydał m. in. tomiki Lustro pod podium (1989), Mężczyzna wymyślający jajko (1995), Sonety obce (1996) i Status Idem (2006). Jego wiersze pojawiły się w 2004 r. w katowickim almanachu literatury czeskiej Jaskwinie szmukwinne. Tłumaczy teksty Josifa Brodsikego i Vladimira Wysockiego. Przygotowuje do wydania pierwszy w języku czeskim wybór wierszy Rafała Wojaczka. Mieszka w Brnie.
Poeta, który wytoczył z egzystencjalizmu zapłakane narzekanie nad życiem Poeta, który zakochał się do milości. Poeta, który mając magisterium z marksizmu budował kapitalizm. Poeta, który odzyskał wolność poprzez donoszenie. Poeta, który w Habeszu uczył wnuków Rimbaud'a francuskiego Poeta, który w Getsemanach cierpiał na bezsenność Poeta, który chciał pogłaskać panią dermatolog a w końcu przespał się z panią venerolog. Poeta, który podarował swojej dziewczynie na urodziny świnię. Poeta, który rozbił obóz bazowy pod Mons Veneris. Poeta, który doprowadził do łez publiczność na slamie. Poeta, który dał obrzezać duszę swojego syna.
|