Instytut Kultury Europejskiej UAM wraz z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk, mają zaszczyt zaprosić na uroczystą promocję serii wydawniczej „Studia Europaea Gnesnensia”, która odbędzie się w czwartek, 19 maja o godz. 11.30 w sali 0.25 (aula Kolegium Europejskiego UAM). „Studia Europaea Gnesnensia” to seria wydawnicza otwarta na kulturę europejską w jej wielorakich ujęciach.
„Studia Europaea Gnesnensia” w opinii prof. Leszka Mrozewicza, dyrektora Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: „Dynamice przemian kulturowych współczesnego świata towarzyszy zjawisko wielokulturowości, symptom współczesnej Europy. Wywołuje ono poważne rozterki wśród jej mieszkańców co do ich tożsamości i korzeni kulturowych, płynących stąd korzyści i rzeczywistych bądź wyimaginowanych zagrożeń. Widoczne jest to szczególnie na styku różnych przestrzeni kulturowych, ich pogranicza, rozumianego dosłownie i symbolicznie. Niezwykła dyfuzja kulturowa, dokonująca się na naszych oczach, wywołuje ożywione zainteresowanie i refleksję przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych, jak antropologów kulturowych, etnologów, historyków, kulturoznawców, filozofów, językoznawców, literaturoznawców i innych. Pokazuje to zarazem, że opis i diagnozowanie współczesnej kultury nie są możliwe bez badań interdyscyplinarnych, analizujących zjawiska tak doby współczesnej, jak i minionych wieków.
„Studia Europaea Gnesnensia” to czasopismo naukowe powstałe z inicjatywy pracowników Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z siedzibą w Gnieźnie. Instytut ten ex definitione zawiera w sobie postulat interdyscyplinarności, prowadzone w nim badania naukowe dotyczą szeroko rozumianej kultury europejskiej, bez ograniczeń chronologicznych i problemowych. Sprowadzają się one jednak do wspólnego mianownika, którym jest przekonanie, że w swej niezwykłej różnorodności kultura europejska, mimo jej wielokulturowych wątków, stanowi pojęcie w pełni definiowalne. Taki kierunek badań właśnie w Gnieźnie, pierwszej stolicy Polski, znajduje swą symboliczną motywację: wszak tutaj w Roku Tysięcznym spotkali się, u grobu św. Wojciecha, patrona Zjednoczonej Europy, Otton III, cesarz niemiecki, i Bolesław Chrobry, władca polski. Kierowała nimi idea wspólnej Europy, zakorzenionej w kulturze antycznej i dorobku chrześcijaństwa, ale z poszanowaniem osiągnięć „świata barbarzyńskiego”. Pragniemy, aby na łamach Gnieźnieńskich Studiów Europejskich dokonywała się refleksja nad historycznym dziedzictwem i kondycją duchową dzisiejszej Europy, nad miejscem w niej tych komponentów, które w przeszłości były albo negowane (jak kultura żydowska), albo mało doceniana (jak kultura arabska), albo pojawiły się w ostatnim stuleciu (jak kultura krajów afrykańskich i azjatyckich) i traktowane są często jako obce. Dotyczy to także, co oczywiste, różnych mniejszości etnicznych, których kultura i prawo do jej samookreślania „duszone” były przez silniejszych sąsiadów. Interesują nas rozwój i przemiany współczesnej kultury europejskiej, jej stan, charakter i odcienie na wszystkich płaszczyznach.
Oznacza to, że przyjmujemy bardzo szeroką formułę czasopisma. Pozostaje ono otwarte dla badaczy nie tylko z Gniezna i Wielkopolski, ale z całej Polski, Europy i świata. Pragniemy, aby na jego forum toczona była rzetelna debata naukowa o stanie kultury europejskiej i jej oddziaływaniu na kulturę światową, tj. nad jej miejscem w procesach globalizacyjnych, i nad miejscem każdego narodu, każdej grupy etnicznej w tworzeniu ogólnej wartości, którą określamy terminem „kultura europejska”. Mamy nadzieję, że tematy poruszane w artykułach publikowanych w „Studia Europaea Gnesnensia” staną się dla wielu Czytelników inspiracją do naukowej polemiki i dalszych poszukiwań badawczych”.
Redaktor naczelny Studia Europaea Gnesnensia:
Leszek Mrozewicz
Komitet naukowy:
László Borhy (Budapeszt)
Henriette Dahan–Khalev (Beer Sheva)
Nitza Davidovich (Ariel)
Kazimierz Dopierała (Gniezno)
Francisco Pina Polo (Saragossa)
Leonhard Schumacher (Moguncja)
Dan Soen (Ariel)
Witold Szulc (Gniezno)
Maria Tomczak (Gniezno) |