Joanna Lech, Marcin Orliński i Przemysław Owczarek w Instytucie Mikołowskim |
Instytut Mikołowski zaprasza na spotkanie poetyckie z Joanną Lech, Marcinem Orlińskim i Przemysławem Owczarkiem związane z promocją ich najnowszych książek opublikowanych przez Wielkopolską Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu:
Nawroty, Joanny Lech,
Drzazgi i śmiech, Marcina Orlińskiego,
Pasja, Przemysława Owczarka
Prowadzenie:
Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk
17.06.2011,
godz. 18
Joanna Lech - ur. 1984 r. Poetka, autorka tomów „Zapaść” (Biblioteka Arterii, Łódź 2009) oraz „Nawroty” (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu, Poznań 2010). Za debiutancki tom otrzymała m.in. nagrodę specjalną w X edycji Konkursu Literackiego PTWK w kategorii "debiut roku" oraz nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, za tom Nawroty nominowana została do Literackiej Nagrody Nike` 2010. Mieszka w Krakowie.
Motyw zapalny
Marcin Orliński (ur. 1980 r.), poeta, krytyk literacki. Doktorant w Instytucie Badań Literackich PAN. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat wielu ogólnopolskich nagród literackich. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. Wydal tomy wierszy Mumu humu (Kraków 2006) i Parada drezyn (Łódź 2010), Dzrzazgi i śmiech ( Poznań, 2010) Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przekroju”, „Twórczości”, „Odrze”, „Akcencie”, „Kresach”, „Toposie” czy „Bez dogmatu”, a także w kilku wydawnictwach zwartych. Mieszka i pracuje w Warszawie.Oficjalna strona: www.marcinorlinski.pl
Nie poznałam w Panu mężczyzny
Nic nie jest proste,
Przemysław Owczarek - ur. 28.10.1975 r. Z zawodu antropolog kultury. Doktor nauk humanistycznych. Odpowiada za Dział Kultur Miejskich w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Ma na koncie książkę naukową o kulcie polskiego papieża na Podhalu, zatytułowaną: "Karol Wojtyła - Jan Paweł II. Podhalańska opowieść o świętym. (Od historii do mitu - studium antropologiczne)". Artykuły naukowe i krytyczne publikował w: "Tyglu Kultury", "Literaturze Ludowej", "Magazynie Sztuki", "Formacie"; "Pracach i Materiałach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi Seria Etnograficzna", "Barbarzyńcy", "Journal of Urban Ethnology" i wydawnictwach pokonferencyjnych; wiersze w: "Twórczości", "Tyglu Kultury", "Wakacie", "Studium", "Odrze", czasopiśmie literackim "Red", "Cegle", łódzkim dodatku "Gazety Wyborczej". Prozę w "Kresach". Laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich, między innymi: im. C.K. Norwida (Pruszków), im. im. T.J. Pajbosia (Warszawa), im H. Poświatowskiej (Częstochowa), im. K. K. Baczyńskiego (Łódź), im. Z. Herberta (Toruń), im. im. S. Grochowiaka (Leszno), nominowany do nagrody im. J. Bieriezinana debiut książkowy w 2005 r. (Łódź) - nagroda publiczności, oraz laureat główny konkursu im J. Bieriezina w 2006 r. Autor trzech książek poetyckich: Rdza, (2007) - nagroda im. Jacka Bierezina - tom nagrodzono także III nagrodą za debiut roku 2007 na IV Festiwalu "Złoty Środek Poezji" oraz nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny za debiut poetycki roku 2007 - Poznań 2008 r., Cyklist (2008) iPasja (2011) Jest redaktorem naczelnym kwartalnika wierszy artystyczno-literackiego ARTERIE.
łkaj. widzą cię tylko
polne myszy. szelest rozprasza się jak dym. za plecami zostawiłeś miasto. jego zbrojownie. brzdęk ludzi. dawniej w zagonie proch był ciałem.
co zostało? żyły mrozu na brukwi. zbita w ciżbę kukurydza. zmarznięty por przedrzeźnia jelita chociaż na żadnym ołtarzu nie paliłeś wnętrzności.
widziałem żal na twojej twarzy w sali pożegnań krematorium. czyżbyś zobaczył w agonii świetlówek chwilę której nie było? ojca i syna pogodzonych nad rzeką. niepokoją mnie proste słowa. niepokoi twarz którą zobaczyłem, choć tyle lat była martwa. wsunąłem dłoń w trumnę. włożyłem leciwy beret na twoją głowę. zimną jak kamień w grudniową odwilż. jesień minęła tak szybko
aż trudno w nią uwierzyć. śmierć dopadła cię na tarczy. serce pękło w szpitalnym kiblu. wypróżniło się w pustkę bez granic. coś wrzeszczało – „Bóg” w mokrej pielusze? co mogły ujrzeć mętne oczy pielęgniarek które w nocy zawinęły w płótno trzech pacjentów? wykresy potrafią kłamać. wskazówki łamią się
na sekundzie. wyszedłem pierwszy z sali pożegnań. nad cmentarzem krążył jastrząb. zmarli kłębili się w kominie. a teraz tu w ogrodzie stoję na ziemi w którą siałem popiół. ziarno obumiera. wpija się w pięty. przenika w splot. jakbyś miał rosnąć z mojego gardła.
Instytut Mikołowski ul. Jan Pawła II 8/ 5 Mikołów
www.instytutmikolowski.pl |