Zapraszamy na poznańskie ARTENALIA 2012 (12-13 maj), w ramach międzynarodowego festiwalu m.in. spotkanie autorskie z Tomaszem Bąkiem, Pauliną Korzeniewską, Michałem Skrzypczakiem i Joanną Żabnicką. Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Śliwiński.
Pełen program:
12 maja (sobota)
Monika Łuszczykiewicz / Jagoda Sienicka – wystawa komiksów autorek
16.15 – 17.15 Marcin Mortka
spotkanie autorskie
17.15 – 18.00 Szczepan Kopyt
spotkanie autorskie
18.15 – 19.00 NiePoTo
spotkanie autorskie
19.15 – 20.15 Rozdzielczość Chleba
spotkanie z autorami, dyskusja
20.30 – 22.00 Głośne czytanie
wspólnie z publicznością czytamy ulubione fragmenty prozy, poezji, literatury faktu
13 maja (niedziela)
16.15 – 17.15 Joanna Roszak
spotkanie autorskie
17.30 – 18.30 Grupa teatralna Melancholikot
inscenizowane czytanie dramatów białoruskich Pokolenie jeans oraz Płoszcza
18.45 – 19.45 Bąk/Skrzypczak/Żabnicka/Korzeniewska
spotkanie z debiutantami
20.00 – 22.00 Podotykaj sobie słowo / Rozpisana Szybka Randka
wieczór z utworami publiczności
12 maja (sobota)
• Marcin Mortka - 16.15 – 17.15 – spotkanie autorskie
Mortka jest autorem wszechstronnym – urodzony w 1976 roku, absolwent skandynawistyki na Wydziale Neofilologii UAM, zajmuje się nie tylko pisaniem powieści fantasy, ale jest także tłumaczem oraz okazyjnie publikuje artykuły poświęcone fantastyce. Tematyka skandynawska powraca często w jego książkach – jaki inspiracja lub świat, w których rozgrywa się akcja powieści.
• Szczepan Kopyt – 17.15 – 18.00 – spotkanie autorskie
Spotkanie ze Szczepanem Kopytem będzie wyjątkowa okazją do zapoznania się z twórczością artysty, który, już wcześniej doceniany, tomikiem Buch zdobył sobie serca publiczności literackiej i krytyków. Pomysł książki z płytą, na której znajdują się muzyczne aranżacje dał wierszom Szczepana drugie życie, umożliwił przeczytanie ich niejako dwa razy – czasie lektury książki i przesłuchania aranżacji muzycznych autorstwa Kopyta i Kowalskiego
• NiePoTo / Rozdzielczość Chleba 18.15 - 19.00 / 19.15 – 20.15 – spotkanie z autorami, dyskusja
Dwie formacje artystyczne o podobnym profilu i jednocześnie – dwie zupełnie odmienne drogi artystyczne. Rozdzielczość Chleba jak i NiePoTo otwierają nowe formaty sztuki, korzystając z m.in. Internetu, streetartu i odkrywając dla odbiorcy możliwości drzemiące w nowych mediach.
• Głośne czytanie – 20.30 – 22.00 – wspólnie z publicznością czytamy ulubione fragmenty prozy, poezji, literatury faktu
Wspólna lektura może być okazją do wymienienia doświadczeń, inspiracji, a także – zaprzeczenia wszechobecnym sloganom mówiącym o kresie kultury książki i słowa pisanego. Dlatego zachęcamy Was serdecznie do przyjścia z ulubioną prozą, poezją, reportażem i przeczytania wspólnie z nami tego, co Wam się podoba. Będzie to także rzadka możliwość opowiedzenia o swoich wrażeniach lekturowych – to, jak czytamy jest pod wieloma względami sprawą ważną, a jednak często pomijaną na etapach nauki szkolnej i uniwersyteckiej. Przynieście książki ulubionych autorów, przeczytajcie to, co lubicie i powiedzcie, dlaczego to dla Was ważne!
13 maja (niedziela)
• Joanna Roszak – 16.15 – 17.15 – spotkanie autorskie
Poezja Joanny Roszak bez wątpienia wyróżnia się spośród twórczości autorek i autorów obecnie piszących, zarówno dojrzałych, jak i dopiero odnajdujących się na rynku literackim. Delikatna, wyczekująca spotkania z czytelnikiem, zwraca się w stronę tego, co zakryte – pozornej niemożliwości spotkania z Innym. Oswajający język jej poezji, przez krytykę nazywany czasem językiem dziecka, nie ma oczywiście śladów niedojrzałości, ale jest raczej językiem nieustraszonej odkrywczyni rzeczywistości, dla której nigdy dość pytań, nigdy dość zdziwienia i wzruszeń.
• Grupa teatralna Melancholikot – 17.30 – 18.30 – inscenizowane czytanie dramatów białoruskich Pokolenie jeans oraz Płoszcza
Projekt grupy teatralnej Melancholikot jest wyrazem solidarności z białoruskimi artystami domagającymi się wolności słowa. Inscenizowane czytanie dramatów „Pokolenie jeans” Nikolaja Khalezina i „Płoszcza” Vitala Voranau będzie okazją do zapoznania się z twórczością, która nie znajduje miejsca na deskach białoruskich teatrów, a także zastanowienia się nad kondycją współczesnych sztuk scenicznych u naszych wschodnich sąsiadów.
• Bąk/Skrzypczak/Żabnicka/Korzeniewska – 18.45 – 19.45 – spotkanie z debiutantami
Bardzo ważną częścią ARTenaliów jest zaprezentowanie Wam twórczości ludzi młodych, którzy dopiero debiutują na scenie literackiej. Dlatego zebraliśmy w jednym miejscu i czasie czwórkę autorów, którym udało się swoją poezję opublikować – będzie to sposobność do usłyszenia nowych głosów, częstokroć zupełnie innych od tego, do czego przyzwyczaiła nas współczesna literatura. Jeżeli szukać między tymi autorami podobieństw, to można byłoby wskazać na pewnego rodzaju drapieżność – w poszukiwaniu języka, odkrywaniu nowych obszarów rzeczywistości, demaskowania jej.
• Podotykaj sobie słowo / Rozpisana Szybka Randka – 20.00 – 22.00 – wieczór z utworami publiczności
Rozpisana Szybka Randka to szansa dla Was, by zaprezentować własną twórczość. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy osoby, które będą miały okazję, by zaprezentować się ARTenaliowej publiczności. Każdy autor będzie przysiadał się do stolika, przy którym będzie czytał swoją twórczość, a także rozmawiał o niej z publicznością. Okresowa zmiana stolików sprowokuje do porównania zaprezentowanych utworów, a ich autorom da szansę pokazania się oraz konfrontacji z potencjalnymi czytelnikami. |