„Tygodnik Powszechny” o Urszuli Zajączkowskiej i Rafale Różewiczu |
W najbliższą sobotę we wrocławskim Teatrze Capitol o godzinie 19 rozpocznie się uroczysta gala, podczas której poznamy laureatów „Silesiusa” 2015. W kategorii „Debiut roku” wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się Urszula Zajączkowska (za „Atomy”) oraz Rafał Różewicz (za „Product placement”). Debiuty zostały wydane przez „Zeszyty Poetyckie” w serii: Biblioteka Współczesnej Poezji Polskiej.
„Tygodnik Powszechny”, patronujący nagrodzie, wypowiedział się w dodatku „WROCŁAWSKA NAGRODA POETYCKA SILESIUS” o debiutach „Zeszytów Poetyckich”.
O Urszuli Zajączkowskiej:
Sporo dyskutuje się ostatnio o odpowiedzialnym współistnieniu w świecie, nowych sposobach rozumienia epoki człowieka i etyce zrównoważonego rozwoju. Wszystkie te refleksje wybrzmiewają w debiutanckich „Atomach” Urszuli Zajączkowskiej. Książkę można określić jako poetycki odpowiednik „zielonego zwrotu” w teoriach kulturowych i społecznych. To opowieść o nieposiadaniu rzeczywistości na wyłączność, opowieść o świecie, który istnieje również poza człowiekiem i poradziłby sobie bez nas.
Cała wypowiedź Moniki Glosowitz: https://www.tygodnikpowszechny.pl/mikronegocjacje-28206
O Rafale Różewiczu:
Jak na wiersze o tak przejrzystej, narracyjnej strukturze – niekoniecznie proste, ale dbające o gramatyczną jasność – utwory pomieszczone w debiutanckim „Product placement” Rafała Różewicza gęste są od detali. Przede wszystkim dużą wagę przywiązuje się tu do znaczących przedmiotów – drobnych, codziennych „rzeczy” (ustawionych na półce, zauważonych na ulicy), które determinują następstwo skojarzeń i organizują rzeczywistość.
Cała wypowiedź Pawła Kaczmarskiego: |