I Turniej Jednego Wiersza im. Klemensa Janickiego w ramach „Gemma Civitatis. Festiwal Literacki Dwóch Stolic. Gniezno-Kraków 2013” |
Postać Klemensa Janickiego (1516-1543) współcześnie jest nieco zapomniana. Warto tylko wspomnieć, że Janicki należy do najwybitniejszych poetów w Europie.
Jako patron Turnieju Jednego Wiersza doskonale wpisuje się w historię literatury Gniezna i Krakowa.
Poeta urodził się w rodzinie chłopskiej. Początkowo uczęszczał do szkół w Gnieźnie i Poznaniu (słynna Akademia Lubrańskiego).
W 1536 r. został sekretarzem arcybiskupa Gniezna, Andrzeja Krzyckiego, również znakomitego poety i humanisty. Klemens Janicki poznał Andrzeja Krzyckiego podczas ingresu w Gnieźnie. W mieście tym zajmował się także biblioteką Krzyckiego.
Na prośbę Krzyckiego młody Janicki, oprócz okolicznościowych elegii, w Gnieźnie napisał m.in. Vitae archaepiscoporum Gnesnensium.
Po śmierci biskupa Gniezna, rezydującego głównie w Krakowie, Klemensem Janickim zaopiekował się możny mecenas, wojewoda krakowski, Piotr Kmita. Wojewoda krakowski umożliwił Janickiemu studia w Padwie.
Tamże poeta 22 lipca 1540 r. otrzymał dyplom doktora filozofii Uniwersytetu Padewskiego. W Padwie rozpoczęła się również międzynarodowa kariera literacka młodego poety, gdy papież Paweł III uwieńczył Janickiego laurem poetyckim (oznaka najwyższego uznania, podobny laur m.in. otrzymał w 1341 roku Francesco Petrarka).
Niestety, puchlina wodna zmusiła poetę do powrotu do kraju. W Krakowie, w obliczu nadciągającej śmierci, napisał tom elegii Tristium liber, które należą do najznakomitszych dzieł Janickiego.
I Turniej Jednego Wiersza im. Klemensa Janickiego w ramach „Gemma Civitatis. Festiwal Literacki Dwóch Stolic. Gniezno-Kraków 2013” zgromadził niemałe audytorium poetów.
W turnieju wystartowali (w kolejności): Kacper Adamus, Piotr Mierzwa, Damian Koryl, Piotr Jemioło, Albert Kociuba, Dawid Mateusz, Monika Brągiel, Draco Volantus, Dawid Staszczyk, Andrzej Mocher i występujący pod pseudonimem „Konkret”, ceniony aktor młodego pokolenia, Amin Bensalem.
Jury w składzie: Marta Kucharska, Marek Konecki, Kamil Kwidziński, Dawid Jung i Krzysztof Szeremeta (sekretarz, wstrzymał się od głosowania) do II rundy wybrali poetów: Monika Brągiel Kacper Adamus Dawid Mateusz Dawid Staszczyk
W II rundzie głosowała publiczność, według której po równą ilość głosów otrzymali: Kacper Adamus, Dawid Mateusz i Dawid Staszczyk.
Jednym głosem, a tym samym I Turniej Jednego Wiersza im. Klemensa Janickiego wygrała Monika Brągiel.
Poniżej nagrodzony wiersz:
Fun Electro-Swing MIX
Przeorana arkadio moich lat dziewczęcych, kraju domków dla lalek, zupek z błota i ciast piaskowych w formie bab, najjaśniejsza oszustko.
Byłaś mi macochą i byłaś konwencją snu, nie do podrobienia w żadnym znanym języku, póki nie przyszedł nawias, co zatrzasnął usta
chlebem, a następnie winem, jaśniejącym dniem na łóżku dziewczęcego domu. Wklęsłe lustro zmarnowanych nieszczęść, nocnego umierania.
Nie wiem, jak się podnieść z wywichniętych obrazów, przypuszczalnych doświadczeń. Nie wiem, co mam robić z płaczem w środku nocy, z kwietniem każdego roku.
Coraz okrutniejszy przewodnik po mieście pór mijających rok dalekim łukiem, gdyż, arkadio, nauczyłaś mnie myśleć, że odfruwa w chaos
tylko ten, kto wygina kark po raz ostatni. Tymczasem karuzela sprowadza się do wnętrz, które są cudze, opłacone oraz ciepłe.
Do wnętrz urządzonych, odnowionych i jasnych, przez co zlewa się skóra kobieca i męska z uśmiechem bladego jak ściana płaczu ranka.
Zniknij już, wyparuj ze słownika, z wszystkich wód, arkadio, bo chcę cię pamiętać jak tę krzywą gałąź, na której się poślizgnął nieszczęśliwy
kot sąsiadów i już zawsze hołubiono go. Bo nie ginie tragicznie, kogo się wspomina, łóżka idą z dymem, kobiety z mężczyznami.
|