V-lecie "KL" |
Z redakcją związany jest między innymi jeden z najwybitniejszych polskich fenomenologów ks. prof. dr hab. Antoni Siemianowski rozważający swego czasu: To, co jeszcze dziś filozofia ma do powiedzenia, to wydawałoby się – w kontekście posmodernistycznych mądrości – są tylko słowa. Same słowa, nic więcej. Słowa usankcjonowane jedynie tradycją lub autorytetem uczonych (a raczej naukowców, bo ci mają największy autorytet!). Ale jeśli słowa są owocem refleksji, refleksji cierpliwie poszukującej prawdy jako światła na drogach życia, to filozofia ma niewątpliwie sens. Warto ją uprawiać, warto ją studiować. Ale musi to być filolozofia jako cierpliwe myślenie dociekające jak się rzeczy mają. Oczywiscie słowa, ktore są owocem takiej refleksji, nie dostarczą prawd absolutnie pewnych, prawd ściśle określonych, w formie racjonalnie dowiedzionych twierdzeń, zredagowanych jak komunikaty naukowe. Będą to raczej słowa niosące ze sobą jedynie jakiś przedświt prawd pierwszych. Póki dla refleksji filozoficznej prawda nie jest zwidem czy tylko fikcją pojęciową, to filozofia jako cierpliwe krytyczne myślenie ma sens. i to nie tylko w teorii, ale w praktyce życia. W myśl pięknej formuły św. Augustyna „Intellectum valde ama” – kochaj umysł dociekliwy. Dla ukazującej się online "KL" ks. prof. dr hab. Antoni Siemianowski zrecenzował lub omówił m.in.: „Historię pewnego Niemca” Sebastiana Haffnera oraz „Weisera Dawidka” Pawła Huelle.
W części pierwszej spotkania Irmina Kosmala - redaktor naczelna "KL" - za pomocą środków audiowizualnych dokonała krótkiej retrospekcji wydarzeń, projektów i innych działań związanych z propagowaniem kultury.
Podczas wieczoru, jako zaproszony gość honorowy, fragment swojego „Poematu o mówieniu prawdy” przeczytał Dawid Jung.
Natomiast w części trzeciej rocznicowego spotkania odbyła się dyskusja na temat powieści Cormaca McCarthy'ego "Droga". Biografię autora przybliżyła Violetta Andrzejewska oraz Agnieszka Lange.
|